Jak pečovat o své zuby

Zuby patří k člověku stejně jako jiná část těla. Udržovat hezké zuby je přitom tak snadné. Zároveň si péčí o zuby chráníme i případné problémy s nimi spojené jako je paradentóza a další ústní nemoci. Krásné bílé zuby jsou navíc sexy a můžete si být jisti, že každý muž či žena si bílých zubů všimne. Co tedy dělat abychom udrželi zuby čisté, zdravé a bílé?

  • Čistěte zuby dvakrát až 3x denně. Nejdůležitější je čištění před spánkem, kdy by měli být naše zuby čisté a zbavené zbytků jídla. Vy sice spíte, ale bakterie ne a pokud si zuby večer nevyčistíte, bakterie mají „rej“. Čistění před spánkem je důležité také pro zdraví zubů. Přesto většina lidí si čistí zuby spíše ráno, dělají to pouze pro svůj dobrý pocit a kvůli rannímu zápachu z úst nikoliv pro zdraví zubů. Vyhýbejte se také čistění zubů s drsnými pastami.
  • Snažte se vyhýbat látkám, které nepůsobí zrovna dobře na vaše zuby. Asi největším problémem při snaze mít bílé zuby je kouření tabáku. Nevhodné je také nadměrné množství soli.
  • Měli by jste zvolit vhodný a kvalitní kartáček. Tento krok je důležitý především pro zdravé zuby. Kvalitní kartáček dle vaší citlivosti dásní by vám měl doporučit váš zubní lékař. Na kartáčku bychom tedy určitě šetřit neměli, na druhou stranu se najdou i kvalitní kartáčky za menší cenu nežli drahé a nekvalitní. Vybírejte tedy pečlivě a o svůj kartáček se také pečlivě starejte. Vymývejte zbytky pasty, nikomu jej zásadně nepůjčujte.
  • I kartáček je potřeba jednou za čas vyměnit. Jednotlivé kartáčky se používám opotřebovávají a třepí. Sledujte tak vhodnou dobu pro výměnu, která by měla probíhat alespoň jednou za 90 dní.
  • Používejte zubní nit či mezizubní kartáčky. Bohužel pouhým kartáčkem neodstraníte všechny zbytky jídla. Mezi zuby je tak vhodné použít mezizubní kartáčky či zubní nit. Vhodné je také užívat žvýkačky, které neslouží pouze pro bezproblémový dech, ale mnohdy chrání vaše zuby a dásně. Tento krok je důležitý také pro zdravý vašich zubů před onemocněním paradentózou.
  • V případě že máte poruchu zubu či ostrou hranku navštivte lékaře. Takový zub se lehčeji kazí.
  • Pravidelně choďte na prohlídky k zubnímu lékaři. Prohlídky jsou důležité nejen u zubů, ale pravidelné prohlídky u lékaře nám dávají větší šance na vyléčení nemocí. Stejné je to i u zubů, paradentóza podchycená na začátcích je lépe léčitelné nežli v ranějším stádiu. Stejně tak u kazů, předejte případné nepříjemné bolesti zubů.

Chcete mít své zuby zdravé a bílé? Starejte se o ně jinak to bohužel nepůjde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *