Seriál: Kosmetické certifikáty – CPK (Certifikovaná Přírodní Kosmetika)

Slovo “přírodní“ přitahuje pozornost čím dál většího množství spotřebitelů. Zájem o složení výrobku a původ jeho jednotlivých složek je na vzestupu. Jak si ale takové “přírodní“ představit, čím se měří a co je jeho jednotkou?

Přírodní, či nepřírodní? To je oč tu běží!

S přídavným jménem “přírodní“ není lehké pořízení, a to hlavně proto, že se tento pojem ve většině zemí neprobojoval do legislativy – tedy se v nich značně liší, co je a není přírodní.
Na českém trhu působí certifikát CPK, který pomáhá spotřebiteli se na trhu orientovat. Je udělován orgánem KEZ (Kontrola Ekologického Zemědělství) a to pouze výrobkům, které obsahují minimálně 85 % složek s přírodním původem – takový výrobek nese značku CPK. Pokud má kosmetika takových složek 90 % a k tomu ještě 20 % hmotnosti tvoří BIO suroviny pocházející z ekologicky šetrného zemědělství, výrobek si zaslouží ocenění CPK BIO.

Takže…přírodní?

Výrobky certifikované jako CPK, nebo CPK BIO neobsahují žádné ropné deriváty (například vazelínu, parafín, nebo minerální oleje), syntetická barviva nebo parfemace, silikony, nebo konzervanty nepocházející z přírodních zdrojů.
Ba co více, důraz se klade i na balení produktu – v takovém případě mohou být použity pouze recyklovatelné, či znovupoužitelné materiály. Výslovně zakázáno je používat při balení produktů PVC nebo polystyren.
A aby byla šetrnost k životnímu prostředí dotažena k dokonalosti, nepovolují podmínky certifikátu ani testování na zvířatech, a to žádným způsobem!

“Přírodní“ ve světě

Jak již bylo řečeno, certifikát CPK působí pouze na území České republiky. Je ovšem faktem, že všude možně po světě se můžeme setkat s certifikáty, které slibují a deklarují prakticky to samé, co naše české CPK.
V Rakousku působí nezávislý certifikační orgán AUSTRIA BIO GARANTIE (ABG), mezi jehož specifikace rovněž patří šetrný přístup k životnímu prostředí – tedy podporuje plody ekologického zemědělství a nepovoluje testování na zvířatech, ani použití ropných produktů, či syntetických látek. V Itálii se můžeme setkat s certifikátem BIO ECO COSMESI, který je udílen Italskou asociací ekologického zemědělství ve spolupráci s Institutem pro etickou certifikaci. Takto označené výrobky opět nebyly testovány na zvířatech a při jejich výrobě se dbalo na použití přírodních a geneticky nemodifikovaných složek z ekologického zemědělství. 
Stejně jsou na tom i produkty označené německým certifikátem KONTROLLIERTE NATUR KOSMETIK, nebo francouzským COSMETIQUE CHARTE COSMEBIO, jejichž obsah přírodních složek se vyšplhal až na 95 % a 95 % z nich deklaruje BIO kvalitu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *