Seriál: Kosmetické certifikáty – Natrue

Natrue  aneb tři stupně slova “přírodní“

Po kosmetice šetrné nejen k životnímu prostředí, ale také k pleti, je v poslední době stále větší a větší hlad. Taková kosmetika bývá často označována slovem “přírodní“. Co ale takové “přírodní“ znamená? A co je jeho jednotkou?
Již víme, že certifikáty značně usnadňují spotřebiteli orientaci na trhu. Nyní je na čase se dozvědět, co se skrývá za značkou siluety ženské tváře.

Certifikát Natrue – co to je?

Za certifikátem Natrue se skrývá mezinárodní nezisková organizace stejného jména, která svou známku nedá jen tak někomu. Aby výrobek dosáhl na certifikát Natrue, musí splňovat přísné požadavky hned v několika oblastech.
Jednou z takových oblastí je například složení samotného produktu. Aby mohl být výrobek oceněn, nesmí obsahovat žádné ropné deriváty, silikony, nebo syntetická barviva či konzervanty – tedy složky, které by mohly být pro pleť a pokožku škodlivé. Organizace dbá také na složení srozumitelné pro zákazníka a na doložitelný původ jednotlivých složek produktu – všechny musí být přírodní, ideálně v BIO kvalitě.
Důraz je také kladen na celkový dopad procesu výroby produktu na životní prostředí, tedy jsou při výrobě upřednostňovány certifikované produkty ekologického zemědělství a nezapomíná se ani na obal – tam jsou preferovány recyklované, nebo recyklovatelné materiály, popřípadě různé alternativní způsoby balení.
Zanedbána ovšem nezůstane ani fauna: certifikát Natrue je udělován pouze produktům, které nebyly testovány na zvířatech, a to v žádné fázi procesu výroby.
Certifikát je udělován na dva roky a po řádné kontrole může být značce znovu udělen.

Nové souhvězdí – a jmenuje se “Přírodní“

Aby byl systém certifikace dokonalý, má Natrue celkem tři úrovně, na které se může produkt dle svých vlastností kvalifikovat. Úrovně jsou označovány hvězdičkami:
★- Přírodní kosmetika: Kosmetika se 100 % přírodních látek ve složení, které však nemusí být BIO.
★★ – Přírodní kosmetika s podílem BIO ingrediencí: Kosmetika splňující předchozí kritéria a navíc obsahující minimálně 70 % surovin z certifikovaného ekologického zemědělství.
★★★ – BIO kosmetika: Zde se podíl surovin z certifikovaného ekologického zemědělství v kosmetice zvedá na 95 %!

Přírodní více, přírodní méně

Dokonalosti certifikace také značně přispívá fakt, že Natrue vyvinula pro značení složek použitých v produktu systém, který jen a jen podporuje filozofii vstřícnosti a přehlednosti k zákazníkovi.
Ingredience se opět dělí do tří kategorií:
Složky přírodní: Složky čistě přírodní a získané z přírody s minimálním, nebo žádným zásahem člověka a chemicky nikterak neupravované. Zakázána je i genetická modifikace rostlin.
Složky skoro přírodní: Složky získané jednoduchými chemickými procesy a reakcemi za použití přírodních složek – do této kategorie patří například výtažky z rostlin a povolenými ingrediencemi pro chemickou úpravu jsou například vosky, nebo oleje.
Složky přírodě identické: Složky z krátkého seznamu povolených látek, které byly vytvořeny chemickou reakcí, ale svojí stavbou se shodují s látkami přírodními. Jinými slovy látky, které se sice dají nalézt v přírodě, ale pro potřeby kosmetického průmyslu byly vyrobeny uměle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *