Informace o akné

Mnoho lidí má problémy s akné, ale co to vlastně je? Proč s ním musíme bojovat a lze se ho vůbec nadobro zbavit?

Akné je pupínek, který se objevuje především u dospívajících lidí díky jejich hormonálním změnám, které během dospívání v těle probíhají. Nejpravděpodobněji se s akné setkáme mezi 13. až 18. rokem, přičemž mnohem více náchylnější je mastná pleť. Chronické formy akné se mohou mimo obličejovou část objevovat také na krku, ramenou a zádech.

Často se diskutuje o tom, zdali dieta může být určitou částí zodpovědna za vznik akné. Není to pravda, ale potraviny s tvorbou akné souvisí. Špatnou volbou potravin u různých typů lidí se může projevovat tvorbou akné. Zdali jste právě ten „vyvolený“, kterému nedělají některé potraviny dobře musíte vyzkoušet sami. Změny pozorujte především u tučných potravin, čokolád, ořechů, nealkoholických nápojů a potravin se zvýšeným obsahem cukru. Podobné příznaky se mohou projevit i po konzumaci léků obsahujících bromidy a jodidy.

Významnou roli při tvorbě akné hraje také puberta. Dívky před menstruací se často setkávají s formou akné, která mizí po 1-2 dnech. V takovém případě hraje roli také psychický stav, který tvorbě akné při stresových situacích napomáhá.

Jak bojovat proti akné

Chcete-li úspěšně bojovat proti akné, udržujte vaši pokožku v čistotě. Doporučuje se omývat pokožku pleti minimálně třikrát čistou čirou vodou. Dobrou volbou je také použití teplého vlhkého ručníku. V žádném případě akné nevymačkávejte dokud se samo neuvolní. Jen tím zhoršujete situaci a rána se nemá šanci zahojit. V mnoha případech dochází také k nenávratné tvorbě malých jizviček.

Mezi důležitý prvek v boji proti akné je správná strava. Vyhýbejte se jídlu s nadměrným množstvím tuku, škrobu, cukrů a jídel smažených. Mezi dalšími projevy, které bychom měli v boji s akné vypustit je kouření, nadměrné pití alkoholu, čaje a kávy. Akné je také často spojováno s problémy se zácpou. Mějte tak dostatek pohybu a snažte se omezit sedací návyky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *